10.8 C
Warszawa

Finanse i analiza techniczna – dlaczego zawsze powinny iśc w parze?

Must read

Analiza techniczna to niezwykle przydatne narzędzie dla inwestorów i traderów. Pozwala na śledzenie trendów cenowych, identyfikację kluczowych poziomów wsparcia i oporu oraz wykorzystanie różnorodnych wskaźników technicznych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu zagadnieniu i dowiemy się, dlaczego warto z niej korzystać w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Czym jest analiza techniczna?

Analiza techniczna jest badaniem zachowań rynku. Odbywa się to głównie za pomocą wykresów. Dzięki analizie możliwe jest osiągnięcie celu, jaki mjest przewidzenie przyszłych trendów cenowych. Ważne jest określenie momentów, w których należy wejść lub wyjść z rynku, czyli dokonać transakcji kupna lub sprzedaży.

Analiza opiera się na tezie, że ceny podlegają trendom i znajdują się w określonych kierunkach zmian cen rynkowych. Przeszłe ruchy cen na rynku mogą wystąpić w przyszłości, a zmiany cen występują w powtarzających się sekwencjach. To wszystko można sprowadzić do podstawowych praw ekonomicznych, które rządzą rynkiem – mowa tutaj o prawie popytu i podaży. 

Ponadto bada zachowania rynku za pomocą wykresów, a różnego rodzaju narzędzia pomagają przewidywać przyszłe kierunki zmian cen akcji. Wartościowe wskaźniki techniczne pozwalają inwestorom podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie analizy kształtowania się cen w przeszłości.

Jakie są podstawowe założenia analizy technicznej?

Analiza techniczna to metoda badania zmian kursów i wolumenu obrotów papierów wartościowych, walut lub surowców. Jej celem jest prognozowanie przyszłych cen (kursów) na podstawie analizy kształtowania się cen w przeszłości. Oto kilka kluczowych informacji na temat analizy technicznej. Poznaj najważniejsze założenia analizy technicznej:

  1. Rynek dyskontuje wszystko: To znaczy, że aktualna cena rynkowa uwzględnia wszystkie dostępne informacje. Inwestorzy reagują na nowe dane, wiadomości, wyniki finansowe firm, politykę gospodarczą i inne czynniki, co wpływa na cenę danego instrumentu finansowego.
  2. Ceny podlegają trendom: Ceny nie poruszają się chaotycznie, ale znajdują się w określonych trendach. Trend może być wzrostowy (bullish), horyzontalny (neutralny) lub spadkowy (bearish). Analiza techniczna pomaga zidentyfikować te trendy i określić, czy dany instrument jest w fazie wzrostu czy spadku.
  3. Historia się powtarza: Analiza techniczna zakłada, że przeszłe ruchy cenowe na rynku mogą się powtórzyć w przyszłości. Inwestorzy często reagują w podobny sposób na podobne sytuacje, co prowadzi do powtarzalnych wzorców na wykresach. Dlatego analiza techniczna bada te wzorce, aby przewidzieć przyszłe ruchy cen.

Warto podkreślić, że analiza techniczna nie jest jedynym podejściem do analizy rynku. Obok niej istnieje również analiza fundamentalna, która opiera się na badaniu kondycji finansowej firm, ich wyników, strategii biznesowych i innych fundamentalnych czynników. Ostatecznie inwestorzy często łączą oba podejścia, aby uzyskać pełniejszy obraz rynku i podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.

Dlaczego analiza techniczna i fundamentalna powinny iść w parze?

Analiza techniczna skupia się na badaniu wykresów cenowych, trendów i wskaźników technicznych. To narzędzie pozwala zrozumieć psychologię rynku, odczytywać sygnały kupna i sprzedaży oraz określać poziomy wsparcia i oporu. Z drugiej strony, analiza fundamentalna koncentruje się na badaniu kondycji finansowej firm, ich wyników finansowych, perspektyw rozwoju i czynników makroekonomicznych.

Współdziałanie tych dwóch metod pozwala na pełniejsze zrozumienie rynku. Analiza techniczna dostarcza wskazówek, kiedy wejść lub wyjść z pozycji, a analiza fundamentalna pomaga ocenić wartość inwestycji. W artykule przyjrzymy się bliżej temu synergicznemu związku, dowiemy się, dlaczego obie metody powinny iść w parze, oraz jak wykorzystać je efektywnie w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Podsumowując, analiza techniczna rynków finansowych jest wykorzystywana do określania prawdopodobnych kursów danych akcji w przyszłości. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem historycznych danych dotyczących m.in. cen i wolumenów obrotu. Analizę możemy przeprowadzić m.in. na rynku walutowym forex, surowców czy też notowaniach giełdowych i indeksach, jak WIG20, WIG30, lub NASDAQ.

- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisement -spot_img

Latest article