18.9 C
Warszawa

Jak zabezpieczyć garaż blaszany przed skraplaniem?

Must read

Blaszane obiekty dla pojazdów są trwałe, niedrogie, a co najważniejsze, zabezpieczają auto przed opadami deszczu, śniegu i gradu oraz oddziaływaniem innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Często jednak pojawia się problem ze skraplaniem pary, czego efekty widać na dachu czy ścianach. Można z tym skutecznie walczyć. Zobacz, jak!

Postaw na blaszak, zabezpiecz swój samochód

Przechowywanie samochodu pod dachem potrafi wydłużyć jego żywotność. Garaż skutecznie chroni pojazd przed oddziaływaniem wilgoci. Dzięki temu nie zbiera się ona wewnątrz, co zapewnia higieniczne warunki w kabinie, pozwala uniknąć parowania szyb oraz pojawiania się przykrego zapachu. Garażowanie pojazdu to również znaczne ograniczenie kontaktu karoserii z wodą, co z kolei przeciwdziała występowaniu procesów korozyjnych. 

Żeby jednak blaszak mógł dobrze pełnić swoje funkcje, powinien być odpowiednio wykończony. W przeciwnym razie wiosną oraz jesienią z pewnością będzie można zaobserwować kropelki wody na dachu i ścianach od wewnątrz. 

Skąd bierze się problem skraplania w garażu blaszanym?

Przyczyną tego niepożądanego zjawiska jest brak odpowiedniej izolacji. Skraplanie w garażu blaszanym występuje najczęściej wtedy, gdy dzień jest ciepły, a noc zimna. Różnica między temperaturami powietrza powoduje, że na metalowej powierzchni pojawiają się krople wody. Jest to dość uciążliwe, bo powoduje gromadzenie się wilgoci w  środku obiektu. W takiej sytuacji przestaje on zatem pełnić swoją podstawową funkcję. Dlatego warto zadbać o zabezpieczenie blaszaka. 

Jak walczyć ze skraplaniem w blaszaku?

Żeby wyeliminować problem, należy przede wszystkim wykonać dwie operacje. Pierwszą jest uszczelnienie wszelkich, nawet najdrobniejszych miejsc, którymi może przenikać powietrze, a tym samym chłód oraz wilgoć. Druga ma na celu niedopuszczenie do wyziębiania wnętrza. Pomocna więc okaże się dodatkowa warstwa ocieplenia.  

Idealnie, gdy blaszak zostanie zaizolowany specjalną membraną o wysokim stopniu przepuszczalności. Kropelki nie będą wtedy osiadały na metalowych ścianach tylko zostaną przejęte przez specjalny materiał, po którym spłyną. Takie rozwiązanie wymaga jednak zadbania o dodatkowy system odprowadzania wody. Żeby nie dopuścić do przedostawania się chłodu, należy umieścić warstwę styropianu. Kluczowe jednak, by przy jego mocowaniu wykorzystać właściwy klej.

Warto też wiedzieć, że garaż blaszany można pokryć farbą kondensacyjną. Jej powłoka przyczynia się do redukowania ciepła na powierzchni, czyli usunięcia problemu różnic temperatur, głównej przyczyny skraplania. 

Solidna praca i wysokiej jakości materiały — klucz do sukcesu

Żeby właściwie zabezpieczyć ściany i dach garażu, należy przyłożyć się do pracy. Pożądany efekt zapewni wyłącznie połączenie solidnego wykonania ze stosowaniem wysokiej jakości materiałów. Przed rozpoczęciem ocieplania warto więc uzbroić się w cierpliwość. Pośpiech z pewnością nie wyjdzie na dobre. Chodzi o to, by nie dopuścić do powstania choćby najdrobniejszych szczelin, którymi mogłaby przenikać wilgoć. 

- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisement -spot_img

Latest article